Jogging - rekreační běh pro všechny

18. května 2008 v 12:02 | Lusy Loose |  Cvičení
Původní význam anglického slova "jogging" znamenal střídání pomalého běhu - klusu s chůzí. Tento způsob přesunu na delší vzdálenosti používali již před staletími indiáni při svých bojových akcích. Postupem času ovšem tento pojem ve světě i u nás zdomácněl a stal se synonymem pro souvislý rekreační běh.

Důležitým charakteristickým rysem joggingu je převažující nízká až střední intenzita, plynulost, delší doba trvání a intenzivní spalování tuků. Prvek kombinace běhu s chůzí ovšem zůstává i nadále aktuální, zejména pro úplné začátečníky a běžce s nadváhou.
Velký důraz je v současné době kladen na zdravotní aspekty běhání. Snahou odborníků je minimalizovat nežádoucí "vedlejší účinky" běhu, a to zejména na hodně zatěžovaný pohybový aparát. V praxi jde o nabídku alternativy lidem , kteří by rádi začali běhat, ale jejich kondice či nadváha jim to zatím bez určitého rizika neumožňuje.
Je-li to možné neběhejte sami.
Poměrně častou příčinnou toho, proč někteří z nás s během někdy ani nezačnou, nebo brzy skončí , je to že běhají (nebo by měli běhat) sami. Z motivačního hlediska je ideální běh ve dvou nebo v menší skupině. Jelikož intenzita joggingu většinou není tak vysoká, je možné v jeho průběhu i diskutovat. To je skoro zázračný recept. Ve dvojici nebo i ve skupince se zapomeneme zabývat myšlenkami, zda ještě můžeme a kolik bychom měli ještě uběhnout. Uvidíme, že i trať se bude najednou zdát mnohem kratší.
Při běhání ve dvojicích nebo ve skupinách ovšem někdy vedle sladění vzájemných časových možností vznikají i problémy v případě rozdílné kondice jednotlivých běžců. To je častý problém běhání žen s jejich partnery, kdy se dvojice domluví , že bude společně běhat , ale většinou končí po prvním pokusu nezdarem , protože se partner při pomalém běhu nudí.
V tomto případě je vhodné zkoordinovat běžecký program tak, aby s námi partner absolvoval z jeho pohledu regenerační běh nebo běh v nízké intenzitě, jehož rychlost bude odpovídat našemu joggingovému tempu (střední intenzitě). Další praktickou možností je, že si partner nejprve odběhne svůj hlavní trénink a my se k němu přidáme až při jeho závěrečném vyklusání (např. 3 km). Úspěšnost uvedených variant běhání s partnerem samozřejmě do značné míry závisí na vůli k "běžeckým kompromisům" obou partnerů. Běhání s partnerem nejenže více stmelí vztah, ale řeší i otázku bezpečnosti samostatně běhajících žen v parku či lese.

Bezpečnostní zásady pro samostatně běhající ženy:

־ Neběhejte pokud možno za tmy.
־ Pro běh si vybírejte známé terény, kde se pohybuje více lidí.
־ Neběhejte ve stále stejnou dobu na stejném místě.
־ Informujte své okolí kde jste, kdy se vrátíte a mějte u sebe raději mobilní telefon popř. obranný sprej.
־ Při běhu si nepouštějte hudbu příliš nahlas,abyste slyšely své okolí.
־ Nereflektujte na verbální útoky, snažte se působit rozhodným dojmem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.