Zlepšováky pro pěšáky

10. května 2008 v 10:55 | Lusy Loose |  Cvičení
Jarní sluneční paprsky vás zvou do toho nejlevnějšího fitness centra na světě - ven, na čerstvý vzduch. Máme pro vás několik chytrých nápadů, jak při joggingu anebo při obyčejné jarní procházce spálíte co nejvíc kalorií a uděláte pro své zdraví maximum.

DĚTI VEZMĚTE S SEBOU
Nemáte nikoho, kdo by vám během procházky hlídal vaše ratolesti? Vezměte je s sebou! Pokud povezete kočárek, spálíte až dvojnásobné množství kalorií. Pokud s sebou vezmete starší děti, přispějete tak ke zlepšení i jejich kondice. Podle jedné nedávné studie u dvanáctiletých dětí klesá riziko obezity na polovinu už po pouhých patnácti minutách cvičení denně.
STŘÍDEJTE RYCHLOSTI
Když budete při běhu střídat rychlosti, spálíte více kalorií, protože vaše průměrná rychlost se tím zvýší. Začněte s pětiminutovým zahříváním, pak na minutu zrychlete a na dvě minuty zase zpomalte. Celé to zopakujte pětkrát. Pokud běháte na hřišti, buďte rychlejší na rovinkách a v zatáčkách zvolněte tempo.
NEBOJTE SE POMŮCEK
Dalším trikem, jak spotřebovat až o polovinu víc energie a navíc procvičit i horní polovinu těla, jsou hole na Nordic Walking. Čas od času si zatrénujte na běžeckém pásu, naučíte se na něm udržet po delší dobu stejné tempo. Dáváte-li ovšem stále přednost běžeckému pásu, alespoň jednou za týden běžte běhat ven. Protivítr a nerovnosti terénu vás přinutí vydat víc energie. Při chůzi se snažte udělat 40 kroků během dvaceti sekund. Jakmile si na toto tempo Choďte svižně zvyknete, zkuste počet kroků zvýšit na 45 a pak na 50. Tímto způsobem spálíte za 340 minut o 100 kalorií více než při pomalé ležérní procházce.
DOPLŇTE ENERGII
Krátce předtím, než vyrazíte ven, byste měla spořádat svačinku mezi 100 až 200 kaloriemi na bázi sacharidů, nejlépe i s trochou proteinu. Ideální je banán nebo malá celozrnná bulka s arašídovým máslem. Hodinu po cvičení tělo doplňuje glykogen. Když během této doby dostanete do těla novou energii, svaly se zotaví lépe, a vy budete o to lépe připravena na další cvičení. K tomu se nejlépe hodí iontové nápoje nebo sendvič s krůtím masem. Odměňte se Naordinujte si odměnu, třeba v podobě mléčného koktejlu, která na vás bude čekat na konci běhu či procházky. Uvidíte, že bude mnohem snazší přimět se k tréninku. Nebo si naplánujte zájezd s přáteli, během něhož se podíváte na zajímavá místa a zároveň si zasportujete.
KOMBINUJTE RŮZNÉ SPORTY
Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, zkombinujte běh s jinými sporty, abyste tak posílila i svaly, které při joggingu nevyužíváte. Běh se výborně doplňuje s jízdou na kole. Protože běžci mívají sklon k neohebnosti, měli byste se jednou týdně protáhnout při józe či pilates. Pokud chcete mít silnější svaly a být při běhu odolnější vůči nerovnostem terénu, zařaďte do svého programu dvakrát týdně patnáctiminutové cvičení se zátěží. Doplňte ho cviky zaměřenými na udržení rovnováhy, jako je například dřep na jedné noze. Zmenšíte tak riziko, že při běhu zaškobrtnete a upadnete. Nezapomeňte na ruce Při běhu nebo rychlé chůzi držte tělo zpříma a ohýbejte ruce v loktech. Pokud se budete snažit držet je rovně, bude vás to zbytečně stát energii. Ani chaotické povlávání paží kolem trupu ale není to pravé. Váš palec by se měl při běhu pohybovat mezi výškou hrudníku a pasem. Pusťte si hudbu do sluchátek Když si během chůze či běhu pustíte do sluchátek svou oblíbenou muziku, zvýší se vaše vytrvalost až o 20 %. Nejlépe se k těmto účelům hodí rychlá, energická hudba. Můžete vyzkoušet Fergie, Amy Winehouse nebo Shakiru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.